Egzamin na wyższe stopnie 30 stycznia i 6 lutego 2024 roku

W dniu 30 stycznia br. dla starszej grupy i w dniu 6 lutego 2024 roku w Poznaniu odbył się egzamin na wyższe stopnie kyokushin. Do egzaminu z naszego klubu „FIGHTER” przystąpiła grupa starsza 8 sempai i w grupie młodzszej 1 sempai i wszyscy z powodzeniem zdali go z wyróżnieniem. Egzamin przeprowadził shihan Mirosław Kopielski V dan.

Egzamin na 7 kyu (niebieski pas z żółtym pagonem)

Po kolejnych miesiącach solidnego treningu z “niebieskim pasem” dochodzi żółta belka 7kyu. Powoli kolor wody przechodzi w kolor żółty, który wiąże się z elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. Egzamin z profesjonalnym przygotowaniem i z wyróżnieniem zdali:

1. Tymoteusz Wlazik

2. Arek Koterbiak

3. Maciej Kubicki

Egzamin na 5 Kyu (żółty z zielonym pagonem)

Minimum 4 kolejne miesiące treningu, żółty pas. Po sześciu miesiącach solidnego treningu z „niebieskim pasem” można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, ze siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to coś więcej niż rozwój fizyczny. Egzamin zdali z wyróżnieniem:

1. Witold Szymendera

2. Stanisław Wolski

3. Andrzej Michałkiewicz

4. Szymon Szymendera

Jest to najbliższy już krok do zielonego pasa, który świadczy o dojrzałości, mądrości i miłości do tego co się robi. Uświadomienie sobie, że nic nie dzieje się przypadkiem i każdy ruch, uderzenie, kopnięcie, harmonia, spokój, oddech ma znaczenie.

4 kyu (zielony pas)

To nieograniczony czas treningu fizycznego i mentalnego, jest to stopień emocji i wrażliwości. To mądrość i dojrzałość, połączenie impulsywnego żółtego z ogarniającym i elastycznym niebieskim. Towarzyszy mu zrozumienie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. Zielony jest świadomy swoich umiejętności, ale zaczyna też rozumieć jak wiele jeszcze musi się nauczyć. Egzamin zdał:

Janusz Marczewski

2 kyu (brązowy pas)

Ostatni pas przed czarnym jest to stopień praktyki i kreatywności. Brązowy łączy w sobie cechy pomarańczowego (fizycznego), niebieskiego (duchowego) i żółtego (intelektualnego). Brązowy kolor wyraża poczucie równowagi ciała, umysłu i duszy. Jego posiadacz czuje swoje ciało, bardzo dobrze opanował wszystkie techniki i dzieli się swoją wiedzą z młodszymi. Spokój i jasność umysłu płyną już z doświadczenia. Zachowanie równowagi pomiędzy ciałem i duchem to jego najważniejsze zadanie. Egzamin zdał:

Franciszek Wolski

Pamiętaj każdy KOLOR WYŻSZYCH STOPNI
“Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha – ignorancją. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podąża w dół”.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • Cytaty

  Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w walkach życia codziennego.

  — Masutatsu Oyama
 • Plan treningów

  Wtorek:
  – 18:00 – 19:00 dla całej grupy
  – 19:00 – 20:00 dla chętnych
  Trening na małej sali

  Piątek:
  – 18:00 – 19:00 dla całej grupy
  – 19:00 – 20:00 dla chętnych
  Trening na małej sali

 • Zapraszamy na treningi

  WSZYSTKICH CHĘTNYCH,
  W KAŻDYM WIEKU,
  ZAPRASZAMY NA TRENINGI.
  OSU!