Karate dla najmłodszych

Karate dla młodszych i starszych, słabych i silnych, niskich i wysokich, szczupłych i tęższych, z niedowagą i nadwagą po prostu dla wszystkich.

Samoobrona jest często pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate. Wiele jednak wskazuje na to, że powinna być ostatnim. Ta sztuka walki przede wszystkim jest katalizatorem dla ukształtowania u nastolatka pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji.

STANOWCZOŚĆ I OPANOWANIE
Najpierw młody karateka staje twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nowi uczniowie ustawiają się w parach i jeden ćwiczy opanowanie, podczas gdy drugi trenuje tradycyjny okrzyk bojowy i z bezpiecznego dystansu markuje uderzenie w kierunku partnera. Wiekszość początkujących jest wtedy spięta. Wzdragają się przy każdym okrzyku. W miarę jak mijają tygodnie, uczą się stać spokojnie w obliczu takiego „zagrożenia” jak również uważnie obserwować partnera. Jest to znane jako „zachowanie spokoju podczas burzy”. Sztuki walki są praktycznym kursem w treningu stanowczości i opanowania.

OSIĄGANIE CELÓW
Rodzice odkryją, że karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania celów. Dobre dojo (klub) jest środowiskiem pozytywnych wzorców zachowań. Uczniowie pracują, by poprawić swoje umiejętności jak najlepiej potrafią. Znajdziesz tam dzieci w wieku sześciu, siedmiu lat, które zapamiętały już setki ruchów. Jednocześnie ćwiczą tam rodzice, którzy przełamując stereotyp, trenują razem z dziećmi, czy też zapracowany prawnik, który zrzuca swój trzyczęściowy garnitur i wkłada kimono, aby aktywnie wypocząć przez koncentrację na treningu karate. Sale sztuk walki są miejscami, gdzie zwyczjni ludzie stają się nadzwyczajni poprzez wyjątkową determinację i zadowolenie płynące nawet z małych postępów i sukcesów w karate. Dzieci obcujące z tego typu uporem w dążeniu do celu mają wiekszą szansę ukształtowania tej cechy swojej osobowości.

POTRZEBA PRZYNALEŻNOŚCI
Wyraźną przewagą karate nad grami zespołowymi jest to, że każde dziecko może brać czynny udział w zajęciach, w przeciwieństwie do gier zespołowych, gdzie młodzieniec często nie może się przebić i kończy na ławce rezerwowych. Karate pozwala każdemu występować na najwyższym poziomie. Jest to sport wyraźnie indywidualny. A jednak spełnia również dziecięcą potrzebę przynależności do grupy. U uczniów rozwija się przywiązanie do kolegów i przyjaźń wzmocniona pozytywną atmosferą charakterystyczną dla treningów sztuk walki. To sprzyja poczuciu bycia wyjątkowym i stanowienia części czegoś niezwykłego. Do poczucia, że należą do grupy praktykującej sztukę walki, dochodzi poczucie odpowiedzialności za używanie swoich umiejętności wyznaczone przez kodeks i dyscyplinę panującą w dojo.

KONCENTRACJA I NAUKA
Treningi karate mogą pomóc dzieciom uczyć się i podnieść ich koncentrację w czasie zajęć lekcyjnych w szkole. Koncentracja jest niewątpliwie pozytywnym produktem ubocznym karate. ” Tradycyjne kata jest lekcją samokontroli – powiada instruktor – kontrola fizyczna i psychiczna jest trudna ze wględu na intensywność wymaganego skupienia. Utrzymywanie niskiej pozycji, pamiętanie każdego skomplikowanego ruchu i wykonywanie go z siłą wymaga wysiłku”.

STAWANIE SIĘ DOROSŁYM
„Karate oferuje jasne oceny rozwoju, których brakuje w innych nowoczesnych zajęciach – zauważa dr Ann Iryine z Instytutu Psychologii Nort Columbia – myślę, że rozpoczęcie treningu jest ważną częścią stawania się dorosłym. Karate ma oczywiste poziomy zaawansowania”. Odmiennie niz liga pilki noznej tu sukces moze byc osiagniety na drodze indywidualnej pracy. Każde dziecko widzi rezultat swojego wysiłku na każdym etapie nauki. Nie jest on ani podkreślany ani też osłabiany grupowym wysiłkiem. Wyższe stopnie są przyznawane w drodze zdawania formalnego testu przeprowadzanego w określonych odstępach czasu.

KORZYŚCI FIZYCZNE
Karate jest w pewnym stopniu podobne do baletu ze wgledu na wymagania dotyczace koordynacji ruchowej. Zarówno górna jak i dolna czesc ciala musi wykonywac zawile , skoordynowane ruchy. „Zaczalem uczyc moje dziecko sztuk walki gdy mialo niecale cztery lata – mówi psychiatra dr Jilbert Lewis – rozwój neurologiczny w tym wieku jest jeszcze dynamiczny i czuje, ze lekcje karate sa pomocne.” Brak koordynacji ruchowej, równowagi i plynnosci u dzieci czesto marwi rodziców. Sztuki walki moga w znaczacy sposób rowinac te umiejetnosci. Pojemnosc pluc jest równiez powiekszana poprzez trening sztuk walki. Tetno w treningu kata w karate jest porównywalne do wystepujacego przy bieganiu. Maksymalne wartosci tetna moga byc osiagniete podczas walk treningowych.

NAPASTNICY
Osobnik znęcający się nad słabszymi ma z reguły niską samoocenę a potrzeba czucia się silnym powoduje, że szuka on słabszych od siebie. Wyczuwa oznaki słabości jak niechęć do spojrzenia w oczy, zgarbiona postawa, szybki oddech w momencie zagrożenia, łamiący się głos i niepewność w odpowiedziach. Przeciwnie do tego co rodzice mogliby sądzić, trening karate nie przygotowuje dzieci na otwartą rozgrywkę z „zaczepiaczem” ale pozwala na wygaszenie sygnałów powodujących agresję. Sztuki walki uczą patrzeć przeciwnikowi w oczy i być świadomym jego zamiarów. Sparing uczy kontroli oddechu. Praca nad pozycjami jest integralną częścią rozwijania równowagi, siły i szybkich przemieszczeń. Trenig karate dodatkowo opracowany i przystosowany do wieku adeptów jest doskonałym komponentem harmonijnego rozwoju dzieci.

 • Cytaty

  Samoobserwacja daje mądrość. Zawsze przypatruj się swoim akcjom jako możliwości doskonalenia się.

  — Masutatsu Oyama
 • Plan treningów

  Wtorek:
  – 18:00 – 19:00 dla całej grupy
  – 19:00 – 20:00 dla chętnych
  Trening na małej sali

  Piątek:
  – 18:00 – 19:00 dla całej grupy
  – 19:00 – 20:00 dla chętnych
  Trening na małej sali

 • Zapraszamy na treningi

  WSZYSTKICH CHĘTNYCH,
  W KAŻDYM WIEKU,
  ZAPRASZAMY NA TRENINGI.
  OSU!